Türkçe  English
Çelik Çeşitlerimiz
Untitled 1
 
Sıcak İş Takımları Çeliği
1,2343 ESR çeliği 1.2344 çeliğinin tokluk performansının randımanlı olmadığı ve netice alınamadığı metal enjeksiyon kalıplarında kullanılmaktadır . Özel Üretim yöntemi sayesinde içeriğindeki istenmeyen elementler ( Kükürt , Fosfor , Alümina bileşikleri,Oksitler vb.) uzaklaştırılarak Mikroyapısı temiz ve homojen hale getirilmiştir . Sıcak İş Takım çelikleri Ailesi içerisinde tokluğu Yüksek Olan çeliktir .

özellikle Hafif metallerin metal enjeksiyon ile üretiminde karşılaşılan çatlama ve kırılma problemleri karşısında 1.2344 çeliği Yerine kullanılmaya      başlanmıştır . ( Curuf Altı Ergitme ) yöntemi Ile Üretimi yapıldığında Mekanik , özellikleri son derece iyi olur.Standart Sıcak İş çeliğidir . Hafif metallerin ( Alüminyum alaşımları , magnezyum alaşımları , Çinko alaşımları vb ) metal enjeksiyon ve metal ekstrüzyon yöntemi ile şekillendirilmelerinde kullanılır . Sıcak dövme kalıplarında kullanılan dövme makinesine Zırh içerisinde veya direkt olarak kullanılır . Ayrıca plastik sektöründe özellikle Sıcak yolluklu kalıpların Yani Şıra Özel hammaddelerin ( bakalit , kristal ve takviyeli  plastiklerin ) kalıplarnda da Kalıp malzemesi  olarak Tercih edilir . ESR yöntemi Ile  Üretimi yapıldığında Mekanik , özellikleri son derece iyi olur.

Ağır metallerin ( Bakır , Bakır alaşımları vb) metal enjeksiyon , metal ekstrüzyon ve Sıcak dövme yöntemi ile şekillendirilmelerinde Kalıp ve Takım  malzemesi olarak kullanılır .Ağır metallerin ( Bakır , Bakır alaşımları vb) metal enjeksiyon , metal ekstrüzyon ve Sıcak dövme ( Çelik Dahil ) yöntemi ileşekillendirilmelerinde Kalıp ve Takım malzemesi olarak kullanılır . Uzun ömürlü olmasi istenen  Hafif metallerin metal enjeksiyon ve metal ekstrüzyon yöntemi Ile şekillendirilmelerinde Kalıp ve Takım malzemesi olarak kullanılır . ESR yöntemi ile Üretimi yapıldığında Mekanik , özellikleri son derece iyi olur.
Mekanik ve ısıl ÖZELLİKLER açısından 1,2365 Ile 1.2367 arasında Bir çeliktir . Üstün dayanımı ile tüm Sıcak İş  uygulamalarında kullanılabilmektedir .

1.2714 sulu Dövme işlemi icin standart Kalıp malzemesidir . Dövme kalıplarında Çekirdek veya Zırh malzemesi olarak da kullanılır . Ön sertleştirilmiş ( 40-44 HRC) olup tokluğu yüksektir . Parlaklığın çok önemli olmadığı plastik kalıplarında kullanılmaktadır .Östenitik Paslanmaz Sıcak İş çeliğidir . Yüksek sıcaklık dayanımı ve Yüksek korozyon dayanımı ile kam sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılır .Martenzitik Paslanmaz Sıcak İş çeliğidir . Ön sertleştirilmiş ( 280-320 HB) olmasi ve korozyon dayanımı
ile cam sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılır .

Soğuk İş Takımları Çeliği

1,2210Civa çeliği olarak da adlandırılmaktadır . Çeşitli Kalıp ve Makine yapımında Yardımcı eleman olarak kullanılır .1,2080 yerine geliştirilmiş , sertliği ve aşınma dayanımı Yüksek olan BİR çeliktir . Metalik ve metal DİSİ malzemelerinkesme – Delme işlemlerinde (6 mm’ye kadar ) ve DİĞER çift sayfalar soğukolduğunu uygulamalarında ( Ezme , Delme , sıvama , derin
çekme , haddeleme , ekstrüzyon ) kullanılır . Aşındırıcı plastik hammaddeler ( CAM ELYAF takviyeli vb ) ile çalışılan ve
parlaklığın ön planda olmadığı plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılmaktadır . Tel erozyon uygulamalarında Işıl
İşleme dikkat edilmelidir .

1,2379 hazırsındır Yüksek sertlik ve Yüksek aşınma dayanımı değerlerine sahiptir . Ancak tokluğu daha düşüktür . bu
açıdan ince Metalik malzemelerin Yüksek darbe altındaki çalışmalar için Uygun değildir . Kullanımı cok Yaygın
değildir .

1,2550 Sahip oldugu Yüksek tokluk değeri ile darbe çeliği olarak da adlandırılmaktadır . Özellikle Kalin Metalik
malzemelerin (6 mm -12 mm arasi ) kesme – Delme uygulamalarında kullanılır .Tokluğun önemli oldugu soğuk olduğunu uygulamalarında ( şekil Verme , desenleme , kafa şişirme ) kullanılır . Sertlik – tokluk ilişkisi açısından 1,2550 ile 1,2727 arasında BİR konumdadır .

1,2767 Soğuk bir takim çelikleri arasında tokluk değeri açısından en iyi çeliktir . Kalin Metalik malzemelerin (6 mm ve üstü ) kesme – Delme Uygulamaları ile desenleme , markalama hazırsındır soğuk şekil Verme uygulamalarında  kullanılır . Yüksek tokluğunun yanı Şıra Yüksek parlatılabilme kabiliyeti ile plastik enjeksiyon kalıplarında cok iyi Netice vermektedir . Özellikle hurda KIRMA bıçaklarında cok iyi Netice vermektedir .  1,2842 Yağ çeliği olarak da adlandırılmaktadır . Metalik malzemelerin kesme – Delme uygulamalarında (6 mm – 12 mm arasi ) ve parlaklığın gerekmediği plastik enjeksiyon kalıplarında kullanılmaktadır . Çekirdeğe kadar  sertliğini muhafaza etmekte sınırlıdır . Tel erozyon uygulamalarında öğüt edilmemektedir .

Malzeme Kodu 1,2379 – X153CrMoV12 / X155CrVMo12 -1

Yüksek Hız Çelikleri
1.3343 Talaşsız şekillendirmelerde kullanıldığı gibi, kesici testereler, frezeler, klavuzlar,raybalar, zenkerler ve benzerleri için 1.3243  1.3343 den farklı olarak yüksek sıçaklığa ve oluşan sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdır. Azdırma frezeler, modül frezeler ve çok yüksek dirençli malzemeleri işlemede kullanılan matkap uçları 1.3207  Yüksek performansın beklendiği freze bıçakları delme zımbaları ve tornalarda kullanılır.  1.3247 Al ve alaşımlarını, prinçleri otomat çeliklerini işlemede kullanılan tornalarda, testereler ve delme zımbaları için idealdir.
Islah Çelikleri

Islah çelikleri, kimyasal bileşimleri özellikle karbon miktarı bakımından, sertleştirilmeye elverişli olan ve ıslah işlemi sonunda belirli bir çekme dayanımında yüksek tokluk özelliği gösteren, alaşımsız ve alaşımlı makina imalat çelikleridir.

Islah işlemi, sonuçta çelik parçaya yüksek tokluk özelliğinin kazandırılacağı önce bir sertleştirme ve arkasından menevişleme işlemlennin bütünü olarak tarif edilir. Islah çelikleri, islah işlemi sonunda kazandıkları üstün mekanik özelliklerden dolayı, çeşitli makina ve motor parçalar, dövme parçalar; çeşitli civata somun ve saplamalar, krank milleri, akslar, kumanda ve tahrik parçaları, piston kolları, çeşitli miller, dişliler gibi parçaların imalinde olmak üzere geniş bir alanda kullanılır. Bu sebepten, ıslak çelikleri inşaat ve alaşımsız çeliklerden sonra, en yüksek oranda üretilen ve kullanılan çelik türüdür.

Uygun ıslah çeliğinin seçimi ve doğru ıslak işleminin uygulanması çok dikkat ve tecrübeyi gerektirir. Islah işleminin iyi sonuç vermesi (istenilen tokluk veya sertlik değerine ulaşılması), kullanılan çeliğin içyapı temizliği ile yakından ilgilidir. İçyapı temizliği, sıvı çeliğin bünyesinde erimiş halde bulunan gazlardan (hidrojen, oksijen ve azot) arındırılması ve oksit, sülfür inkluzyonlarında temizlenmesi işlemidir. ASİL ÇELİK, üretim programında yer alan tüm kalitelerde olduğu gibi ürettiği ıslah çeliği kalitesindeki çeşitlerinde de içyapı temizliğine gereken önemi vermektedir. Bu grup çeliklerin alaşımsız, düşük alaşımlı ve alaşımlı cinsleri vardır. Alaşımsız olanları piyasada imalat çeliği olarak da ifade edilir.

Bu çelikler MAKİNA – imalat çeliklerinin en önemli bölümünü oluştururlar. Genel olara bu tür çelikler bağlantı elemanları aks milleri şaft ve dişli imalatında kullanılırlar.

Bu grup çeliklerde, sertleşebilirlik derecelerine göre düşük, orta ve yüksek sertleşebilir olarak gruplanır.

Transmisyon Çeliği
Soğuk Çekme Yerli / İthal Çelikler
Soğuk Çekme Lama - Kare - Altıköşe
Sıcak Çekme Lama - Kare - Platinalar
Plastik Kalıp Çelikleri
Karbonlu Çelikler
Sementasyon Çelikleri
Otomat Çeliği
Islah Çeliği
Malzeme Analiz Tabloları