1,2343 ESR çeliği 1.2344 çeliğinin tokluk performansının randımanlı olmadığı ve netice alınamadığı metal enjeksiyon kalıplarında kullanılmaktadır . Özel Üretim yöntemi sayesinde içeriğindeki istenmeyen elementler ( Kükürt , Fosfor , Alümina bileşikleri,Oksitler vb.) uzaklaştırılarak Mikroyapısı temiz ve homojen hale getirilmiştir . Sıcak İş Takım çelikleri Ailesi içerisinde tokluğu Yüksek Olan çeliktir .

özellikle Hafif metallerin metal enjeksiyon ile üretiminde karşılaşılan çatlama ve kırılma problemleri karşısında 1.2344 çeliği Yerine kullanılmaya      başlanmıştır . ( Curuf Altı Ergitme ) yöntemi Ile Üretimi yapıldığında Mekanik , özellikleri son derece iyi olur.Standart Sıcak İş çeliğidir . Hafif metallerin ( Alüminyum alaşımları , magnezyum alaşımları , Çinko alaşımları vb ) metal enjeksiyon ve metal ekstrüzyon yöntemi ile şekillendirilmelerinde kullanılır . Sıcak dövme kalıplarında kullanılan dövme makinesine Zırh içerisinde veya direkt olarak kullanılır . Ayrıca plastik sektöründe özellikle Sıcak yolluklu kalıpların Yani Şıra Özel hammaddelerin ( bakalit , kristal ve takviyeli  plastiklerin ) kalıplarnda da Kalıp malzemesi  olarak Tercih edilir . ESR yöntemi Ile  Üretimi yapıldığında Mekanik , özellikleri son derece iyi olur.

Ağır metallerin ( Bakır , Bakır alaşımları vb) metal enjeksiyon , metal ekstrüzyon ve Sıcak dövme yöntemi ile şekillendirilmelerinde Kalıp ve Takım  malzemesi olarak kullanılır .Ağır metallerin ( Bakır , Bakır alaşımları vb) metal enjeksiyon , metal ekstrüzyon ve Sıcak dövme ( Çelik Dahil ) yöntemi ileşekillendirilmelerinde Kalıp ve Takım malzemesi olarak kullanılır . Uzun ömürlü olmasi istenen  Hafif metallerin metal enjeksiyon ve metal ekstrüzyon yöntemi Ile şekillendirilmelerinde Kalıp ve Takım malzemesi olarak kullanılır . ESR yöntemi ile Üretimi yapıldığında Mekanik , özellikleri son derece iyi olur.
Mekanik ve ısıl ÖZELLİKLER açısından 1,2365 Ile 1.2367 arasında Bir çeliktir . Üstün dayanımı ile tüm Sıcak İş  uygulamalarında kullanılabilmektedir .

1.2714 sulu Dövme işlemi icin standart Kalıp malzemesidir . Dövme kalıplarında Çekirdek veya Zırh malzemesi olarak da kullanılır . Ön sertleştirilmiş ( 40-44 HRC) olup tokluğu yüksektir . Parlaklığın çok önemli olmadığı plastik kalıplarında kullanılmaktadır .Östenitik Paslanmaz Sıcak İş çeliğidir . Yüksek sıcaklık dayanımı ve Yüksek korozyon dayanımı ile kam sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılır .Martenzitik Paslanmaz Sıcak İş çeliğidir . Ön sertleştirilmiş ( 280-320 HB) olmasi ve korozyon dayanımı
ile cam sektöründe çeşitli uygulamalarda kullanılır .

Malzeme Analiz Tabloları